Magazyn "TIME" oficjalnie nadał jej tytuł Człowieka Roku 2015. Po zawężeniu tego pola do 8 na początku tego tygodnia, ujawniono, że tytuł ten otrzymała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

61-letnia Angela Merkel otrzymuje tytuł Człowieka Roku 2015 przyznawany przez magazyn TIME. Kanclerz Niemiec pokonała Donalda Trumpa, Caitlyn Jenner i wiele innych osób, aby zdobyć tytuł, co zostało ogłoszone 8 grudnia.

Angela, która jest kanclerzem Niemiec od 2005 roku, jest w centrum najważniejszych wydarzeń informacyjnych w tym roku, w tym konfliktów gospodarczych w strefie euro i trwającego kryzysu migracyjnego w Europie. Jest pierwszą kobietą, która otrzymała tytuł kanclerza w Niemczech, a także liderem Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej, którą sprawuje od 2000 roku. Została uznana przez Forbesa za najpotężniejszą kobietę na świecie rekordową dziewięciokrotnie, ostatnio w maju 2015 roku, i jest najwyżej notowaną kobietą na liście najpotężniejszych osób Forbesa, zajmując 2. miejsce zarówno w 2012, jak i 2015 roku.

Za 61-latką uplasował się Abu Bakr al-Baghdadi, szef ISIS, z kontrowersyjnym kandydatem na prezydenta Trumpem na 3. miejscu. Aktywiści Black Lives Matter byli nr 4, prezydent Iranu Hassan Rouhani nr 5, założyciel Uberu Travis Kalanick nr 6, a Caitlyn przyszedł pod nr 7.

Merkel doprowadziła do otwarcia drzwi Niemiec dla tysięcy uchodźców i migrantów latem 2015 roku - do końca 2015 roku oczekuje się, że łącznie 1 mln osób będzie ubiegać się o azyl w swoim kraju. W trakcie swojej dziesięcioletniej kadencji musiała również poradzić sobie z kryzysem euro w Europie, zmuszając Grecję do zredukowania swoich długów, żeby utrzymać Europę jako kontynent dobrobytu.

Co ciekawe, minęło 29 lat, odkąd kobieta uhonorowała okładkę numeru TIME POY, z których ostatnią była kobieta prezydent Filipin Corazon Aquino w 1986 roku. Ale z dziesięcioletnim stażem na stanowisku kanclerza Niemiec i pozycją de facto przywódcy potężnej Unii Europejskiej, Angela z pewnością zrobiła wiele, by coś zmienić, czyniąc ją w tym roku prawowitą posiadaczką tytułu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz