oświetlenie LED

Mianem lampy LED określa się półprzewodnikowe urządzenie elektryczne, które składa się z określonych materiałów. W momencie, kiedy zaczyna płynąć po niej prąd, pojawia się światło.

Pierwsza taka lampa, która wytwarzała światło o spektrum dostrzegalnym dla ludzkiego oka, wyprodukowano już w roku 1962. Była to lampa czerwona. Prowadzone intensywnie badania i prace pozwoliły na stworzenie kolejnych modeli, który tym razem emitowały światło pomarańczowe, zielone, niebieskie, fioletowe i żółte. Największym jednak wyzwaniem było stworzenie takiej lampy, której ilość wytwarzanego światła zwiększałaby się bez zwiększania anergii, która dostarczana jest do lampy.

Producenci lamp LED przeznaczonych do budynków za cel stawiają sobie przede wszystkim stworzenie takiej lampy, która emitować będzie światło zbliżone jak najbardziej do spektrum światła słonecznego. Ludzki wzrok takie białe światło znosi bowiem najlepiej. Światło białe można uzyskać w lampie LED na dwa sposoby. Przede wszystkim w lampie mogą znajdować się czerwone, zielone oraz niebieskie źródło światła LED. Kiedy zostaną połączone, powstanie światło białe.

O wiele jednak bardziej popularną metodą jest sięgnięcie jedynie po niebieskie źródła światła LED i pokrycie ich specjalnymi związkami chemicznymi, które określa się mianem luminoforów. Ich działanie polega na zmianie spektrum światła. Kilka powłok sprawia, że widmo światła może zostać upodobnione do tego, które emituje słońce. Każda warstwa luminoforu sprawia, że strumień świetlny podlega redukcji. Głównym celem prowadzonych prac jest więc doprowadzenie do idealnej równowagi między poziomem i barwą światła, które emitowane jest przez lampy LED.

Nadzieją jest opracowane i opatentowane przez Mitsubishi Chemical Corporation pod marką Verbatim źródło fioletowego światła LED. Wydaje się, że pomoże to znacznie poprawić oba parametry. Czym lampy LED różnią się od innych? Najczęściej stosowanych źródłem światła są 100 – watowe żarówki, które emitują 17 lumenów światła widzialnego na każdy wat zużytej przez nie energii elektrycznej. Jak dotąd cecha ta określana była mianem skuteczności świetlnej. O wiele bardziej wydajne są lampy halogenowe, których skuteczność może dochodzić nawet do 30 lumenów na każdy wat.

taśma LEDSzerokie spektrum światła, którego długość fali przesuwa się w stronę niebieskiego krańca widma to ich cecha charakterystyczna. Takie światło cechuje się również bardzo wysoką temperaturą barwową. Takie lampy określa się często jako chłodne biały. Kolor niebieski to przecież kolor zimny. Lampy fluorescencyjne to rozwiązanie najbardziej popularne w biurach i obiektach wykorzystywanych przez przemysł. Świetlówki kompaktowe (CFL) to energooszczędna alternatywa, na którą można wymienić klasyczne żarówki. Tutaj skuteczność wynosi na ogół od 60 do 80 lumenów na wat. Trzeba jednak pamiętać, że w większości przypadków nie pozwalają one regulować natężenia światła. Dodatkowo światło, które emitują, jest światłem zimnym. Ich niewątpliwą wadą jest zawartość rtęci, która jest silnie trująca. Modele, które emitują światło ciepłe i pozwalają na regulowanie jego natężenia są droższe, a jednocześnie nie pozbawione omówionych przed chwilą wad.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz