rodzaje lamp

Ograniczanie się do jednego źródła światła nie jest dobrym rozwiązanie. Nasze potrzeby w tym względzie zmieniają się bowiem wraz z porą dnia, nastrojem oraz tym, co robimy. Jakie lampy dają nam do wyboru producenci?

Podstawowym rodzajem oświetlania każdego pomieszczenia jest oczywiście lampa wisząca, którą określa się również mianem sufitowej. Znajduje się ona w centralnym miejscu sufitu. Dobierając ją, powinniśmy brać pod uwagę zarówno styl mebli i kolory w pomieszczeniu, jak i jego wysokość. Do wysokich pomieszczeń doskonale nadaje się wiszący żyrandol, który ma trzy żarówki. Płaski plafon nie będzie prezentował się dobrze. Mocne światło zapewnią nam klosze, które zakryte są jedynie do połowy.

lampy wisząceZadaniem lamp wiszących jest zapewnienie maksymalnej ilości światła. Wybierając moc żarówki, na uwadze trzeba mieć między innymi kolor ścian, sposób ustawienia mebli, ale również wielkość pokoju i rozmiar okien. Większość osób stawia na żarówki o mocy 60W. Dodatkowym źródłem światła, które montuje się tuż przy ścianie, jest kinkiet. Emituje on światło delikatne i właśnie z tego powodu często pełni rolę dekoracyjną. Z powodzeniem sprawdzi się na przykład w korytarzu.

Wybierając kinkiet, warto postawić na taki, który wchodzi do tej samej kolekcji, co wisząca u sufitu lampa. W każdym pomieszczeniu powinna również znaleźć się lampa stojąca. Dobrym wyborem są modele lekkie, które bez trudu uda się przenieść z miejsca na miejsce. Lampy stojące to różne wysokości. Najlepszym rozwiązaniem są takie modele, w których wysokość klosza można regulować. Dzięki temu bez trudu dostosujemy lampę do własnych potrzeb.

Na stoliku kawowym czy stole w jadalni, na kominku bądź regale znaleźć można się lampa stołowa. Zapewni ona delikatne oświetlenie, a jednocześnie ozdobi wnętrze. Lampa gabinetowa to oświetlenie biurka w czasie pracy. Aby dobrze spełniała swoją rolę, powinna mieć regulowany klosz.Lampki nocne ustawiamy na stolikach przy łóżku. Pozwalają one na czytanie w łóżku. Najlepsze w tym wypadku są żarówki o mocy 10W, które emitują światło mleczne. Nie oślepia ono i nie wybudza tych, którzy śpią obok.

oświetlenie pokoju dzieckaOświetlenie do pokoju dziecięcego wymaga oddzielnych rozważań. Istotne jest, aby zapewnić bardzo dobre oświetlenie biurka, przy którym dziecko odrabia lekce. Ważna jest również wysokość włącznika – musi być dopasowana nie tylko do dorosłych, ale również dzieci. Do kategorii inne zaliczyć można na przykład lampki podłączane bezpośrednio do gniazdka oraz modele na baterie, które sprawdzą się w przypadku pokoju dziecięcego. Odrębną kategorię stanowią lampy owadobójcze oraz modele o typowo dekoracyjnym wyglądzie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz