żyrandol w salonie

Kolejne lata przynosiły nam żyrandole o różnej formie. Wraz ze zmianami mogliśmy wybierać między żyrandolami o nieskomplikowanych formach, tymi mającymi postać podwieszanych okręgów oraz modelami o niezwykle efektownej, piętrzącej się konstrukcji. Bez względu jednak na to, jakie rozwiązanie zostało przyjęte, cel zawsze pozostawał ten sam: żyrandole miały zapewniać nam odpowiednią dawkę światła.

Dostępne dzisiaj żyrandole to przede wszystkim szereg rozmaitych form, które nieraz zachwycają swoją fantazyjnością. Postęp w dziedzinie oświetlenia, którego nie są się nie zauważyć, nie zerwał jednak delikatnej nici, która łączy dawne żyrandole z tymi, które dostępne są dzisiaj. Żyrandol może pochwalić się niezwykle długą historią. Tym samym lepszy jest od żarówki i samej elektryczności. Uważa się, że jego dzieje rozpoczęły się jeszcze w wiekach ciemnych.

elegancki żyrandolPrototyp żyrandola wywodzi się z mrocznych czasów średniowiecza. Był nim polikandylion, który z pewnością kojarzą wszyscy miłośnicy kultury bizantyjskiej. Jego pochodzenie datuje się na V – VI wiek naszej ery. Był to wykonany z metalu płaski, ażurowy dysk, który miał przymocowane zawiasy. Można było umieszczać na nim nawet szesnaście świeczek. W pierwszej kolejności żyrandole zawitały do pałaców i rezydencji możnych danych czasów. Proste krzyżaki rozwijano. Wzorowano się na kole od wozu – z metalu robiono okręgi, na których następnie umieszczane były świece.

Począwszy od XV wieku żyrandole obecne były już nie tylko w królewskich rezydencjach. Coraz częściej sięgali po nie zamożni kupcy. Wykonane z drewna i tym samym dużo tańsze modele znajdowały swoje miejsce także w domostwach mniej zamożnych właścicieli. Na obrazach, które wyszły spod pędzli malarzy holenderskich i flamandzkich dostrzec można niezwykle barokowe żyrandole. Wśród wielu elementów ozdobnych znalazły się tutaj między innymi lusterka, kryształki, które pięknie załamywały światło, mosiężne płytki zachwycające swoim połyskiem.

Wreszcie pojawiły się żyrandole, do wykonania których wykorzystywano jedynie szkło. Od 1700 roku produkowane były na wyspie Murano. Wykorzystywano do tego celu dmuchane szkło, któremu rzemieślnicy nadali naprawdę interesujące kształty. Kiedy wynaleziono elektryczność, żyrandole kryształowe zostały wyparte. Odblaskowe elementy nie musiały już być stosowane. Coraz większa liczba ludności z klasy średniej wiązała się z kolei z większą ilością modeli tańszych, które kupowane były wyjątkowo chętnie.

współczesny żyrandolPoczątki wieku XX to czas, kiedy żyrandole rozpowszechniły się na dobre. Okres po drugiej wojnie światowej to czas, kiedy projektowaniem żyrandoli zajmowali się między innymi Gino Sarfatti, Achille Castiglione, Gio Ponti czy Ingo Maurer. Dzisiaj cenione są formy proste, które są jednocześnie niezwykle funkcjonalne. Historia po raz kolejny zatoczyła więc koło.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz